Name

Type

Appointing Body

Special Role

Sits on Leadership & Management Committee

Sits on Teaching & Learning Committee

Sits on Finance & Resources Committee

Sits on People & External Relations

End  term of Office

Attendance at FGB meetings 2019-2020

Ms Tarah Al-Jibouri

Ordinary Governor  / Trust Member

Board of Members

 Careers   Y

13/3/2023

100%

Mr Simon Ward Armstrong

Parent Governor

Parents

    Y    

11/11/2022

80%

Mrs Stephanie Boot Staff (Support) Governor Staff     Y     31/3/2024 100%
Mr Graham Jons Board Member (Independent) Board Member Independent Board Member         24/3/2021  N/A

Mrs Helen Hannam

Ordinary Governor

Board of Members

 SEND Looked After Children

 

 

Y  

 

12/10/2024

60%

Ms Jackie Haywood

Parent Governor / Member

Board of Members

       

10/2/2024

100%

Mrs Sarah King

Parent Governor

Parents

       Y  

19/1/2024

66%

Mrs Lara Lester

Ordinary Governor/Trust Member

Board of Members

Vice Chair of Governors / Training & Development

   


 Y
Chair

8/4/2023

100%

Mrs Carole Moore

Parent Governor

Parents

   

Chair

   

8/4/2023

100%

Mrs Wen-Lan Richard

Ordinary Governor /
Trust Member

Board of Members

Joint Chair of Governors

 Y

Chair


Y

Y

Y

4/2/2023

100%

Ms Cathrin Thomas Headteacher Ex officio Headteacher Y   Y   Ex officio 80%

Mr Peter Thorn

Ordinary Governor /
Trust Member

Board of Members

Joint Chair of Governors / Safeguarding
Health & Safety

Y

Y


Y
Chair

 

30/10/2023

100%

Mrs Tanja Van Schie Ordinary Governor Board of Members  Wellbeing       3/3/2024 100%
Vacancy Ordinary Governor Board of Members              

Mrs Pauline Ann Williams

Governance Professional

Governing Board

 

 

 

 

 

N/A

100%

                              Governors who left the Governing Board in the previous 12 months 

Name

Type

Appointing Body

Special Role

Sits on Leadership & Management Committee

Sits on Teaching & Learning Committee

Sits on Finance & Resources Committee

Sits on People & External Relations

End  term of Office

Departure Date

Miss Charlotte Pendrick Ordinary Governor Board of Members           31/03/2021 26/03/2021